Delaware Elections: A who’s who in the 2010 race

We are coming up to the final two weeks of campaigning.  Candidates and their campaign teams are in overdrive.  The following is a list of candidates running, the seat they are running for, and their party.  More information will be forthcoming about a majority of the candidates in the following days.

Statewide Elections

United States Senator:

Chris Coons (Democrat)

Christine O’Donnell (Republican)

Glenn Miller (Independent Party of Delaware)

Jim Rash (Libertarian)

Representative in Congress:

John Carney (Democrat)

Glen Urquhart (Republican)

Earl Lofland (Independent Party of Delaware/Constitution)

Brent Wangen (Libertarian)

Jeffrey Brown (Blue Enigma Party)

Attorney General:

Beau Biden (Democrat) – Incumbent

Doug Campbell (Independent Party of Delaware)

State Treasurer:

Chip Flowers (Democrat)

Colin Bonini (Republican)

State Auditor:

Richard Korn (Democrat)

Tom Wagner (Republican) – Incumbent

New Castle County

State Senate District 1:

Harris McDowell (Democrat) – Incumbent

State Senate District 5:

Chris Counihan (Democrat)

Catherine Cloutier (Republican/Working Families Party) – Incumbent

State Senate District 7:

Patricia Blevins (Democrat) – Incumbent

Fred Cullis (Republican)

State Senate District 8:

David Sokola (Democrat) – Incumbent

Louis Saindon (Republican)

State Senate District 9:

Karen Peterson (Democrat) – Incumbent

Robert Johnston (Republican)

State Senate District 12:

Dorinda Connor (Republican) – Incumbent

State Senate District 13:

David McBride (Democrat) – Incumbent

State Representative District 1:

Dennis P. Williams (Democrat) – Incumbent

State Representative District 2:

Stephanie Bolden (Democrat)

State Representative District 3:

Helen Keeley (Democrat) – Incumbent

Robert Bovell (Working Families Party)

State Representative District 4:

Gerald Brady (Democrat) – Incumbent

Richard Carroll (Republican)

State Representative District 5:

George Melanie (Democrat) – Incumbent

State Representative District 6:

Debra Heffernan (Democrat)

Tom Kovach (Republican) – Incumbent

Matthew Flebbe (Libertarian)

State Representative District 7:

Bryon Short (Democrat) – Incumbent

Judith Travis (Republican)

Scott Gesty (Independent Party of Delaware/Libertarian)

State Representative District 9:

Rebecca Walker (Democrat)

John Marino (Republican)

State Representative District 10:

Dennis E. Williams (Democrat) – Incumbent

Robert Rhodunda (Republican)

State Representative District 11:

Josh Schoenberg (Democrat)

Greg Lavelle (Republican) – Incumbent

State Representative District 12:

Deborah Hudson (Republican) – Incumbent

James Christina (Libertarian)

State Representative District 13:

John Mitchell (Democrat) – Incumbent

Jeffrey Brown (Blue Enigma Party)

State Representative District 15:

Valerie Longhurst (Democrat) – Incumbent

James Van Houten (Republican)

George Barnett (Libertarian)

State Representative District 16:

James Johnson (Democrat) – Incumbent

State Representative District 17:

Michael Mulrooney (Democrat) – Incumbent

State Representative District 18:

Michael Barbieri (Democrat) – Incumbent

Terry Spence (Republican/Working Families Party)

State Representative District 19:

Robert Gilligan (Democrat) – Incumbent

Vincent Ruff (Republican)

State Representative District 20:

Francis Swift (Deomcrat)

Nick Manolakos (Republican) – Incumbent

State Representative District 21:

Michael Ramone (Republican) – Incumbent

State Representative District 22:

David Ellis (Democrat)

Joseph Miro (Republican) – Incumbent

State Representative District 23:

Teresa Schooley (Democrat) – Incumbent

William Stritzinger (Republican)

State Representative District 24:

Edward Osienski (Democrat)

Abraham Jones (Republican)

State Representative District 25:

John Kowalko (Democrat) – Incumbent

Gordon Winegar (Republican)

State Representative District 26:

John Viola (Democrat) – Incumbent

State Representative District 27:

Earl Jaques (Democrat) – Incumbent

Jay Galloway (Republican)

Register of Wills:

Ciro Poppiti (Democrat)

Kathleen Sherwin (Republican)

Recorder of Deeds:

Michael Kozikowski (Democrat) – Incumbent

County Council District 1:

Joseph Reda (Democrat) – Incumbent

Scot T Sauer (Republican)

County Council District 2:

Michael Annone (Democrat)

Robert Weiner (Republican) – Incumbent

County Council District 3:

Renee Taschner (Democrat)

Janet Kilpatrick (Republican)

County Council District 4:

Penrose Hollins (Democrat/Working Families Party) – Incumbent

County Council District 5:

Elisa Diller (Democrat) – Incumbent

County Council District 6:

William Powers (Democrat) – Incumbent

Andrea Daley (Republican)

Sheriff:

Trinidad Navarro (Democrat)

William Hart (Republican)

Joseph O’Leary (Independent Party of Delaware)

New Castle County and Kent County Elections

State Senate District 14:

Bruce Ennis (Democrat) – Incumbent

John Moritz (Republican)

State Representative District 8:

Quinton Johnson (Democrat) – Incumbent

Kathleen Rokosz (Republican)

Kent County Elections

State Senate District 15:

Nancy Cook (Democrat) – Incumbent

David Lawson (Republican)

State Representative District 28:

William Carlson (Democrat) – Incumbent

Karen Minner (Republican)

State Representative District 29:

John McCutchan (Democrat)

Lincoln Willis (Republican)

State Representative District 31:

Darryl Scott (Democrat) – Incumbent

Ronald Smith (Republican)

State Representative District 32:

Bradford Bennett (Democrat) – Incumbent

Beth Miller (Republican)

Will McVay (Independent Party of Delaware/Libertarian)

State Representative District 34:

Jill Fuchs (Democrat)

Donald Blakey (Republican) – Incumbent

Jonathan Marango (Independent Party of Delaware)

Michael Tedesco (Unaffiliated)

Recorder of Deeds:

Betty Lou McKenna (Democrat) – Incumbent

Michael Lindquist (Republican)

Jesse McVay (Independent Party of Delaware/Libertarian)

2nd Levy Court District:

Bradley Eaby (Democrat) – Incumbent

Stephen Speed (Republican)

Timothy Webb (Libertarian)

4th Levy Court District:

Donald Culver (Democrat)

Eric Buckson (Republican) – Incumbent

6th Levy Court District:

Harold Brode (Democrat) – Incumbent

Glen Howell (Republican)

Levy Court at Large:

Terry Pepper (Democrat)

W.G. Edmanson (Republican)

Richard Strosser (Independent Party of Delaware)

Mary Pat McVay (Libertarian)

Sheriff:

Norman Wood (Democrat)

James Higdon (Republican) – Incumbent

Christopher Tallman (Independent Party of Delaware)

Kent County and Sussex County Elections

State Representative District 30:

William Outten (Republican) – Incumbent

State Representative District 33:

Robert Walls (Democrat) – Incumbent

Harold Peterman (Republican)

Sussex County Elections

State Senate District 19:

Joe Booth (Republican) – Incumbent

State Senate District 20:

George Bunting (Democrat) – Incumbent

State Representative District 14:

Pete Schwartzkopf (Democrat) – Incumbent

Chris Weeks (Republican)

State Representative District 35:

James Westhoff (Democrat)

Dave Wilson (Republican) – Incumbent

State Representative District 36:

Russ McCabe (Democrat)

Harvey Kenton (Republican)

State Representative District 37:

Frank Shade (Democrat)

Ruth Briggs King (Republican) – Incumbent

State Representative District 38:

Gerald Hocker (Republican) – Incumbent

State Representative District 39:

Daniel Short (Republican) – Incumbent

State Representative District 40:

Clifford “Biff” Lee (Republican) – Incumbent

State Representative District 41:

John Atkins (Democrat) – Incumbent

Greg Hastings (Republican)

Register of Wills:

Gregory Fuller (Democrat) – Incumbent

Cindy Green (Republican)

Recorder of Deeds:

John Brady (Democrat/Working Families Party) –Incumbent

Scott Dailey (Republican)

County Council District 4:

Russell Melrath (Democrat)

George Cole (Republican) – Incumbent

County Council District 5:

Dennis Cordrey (Democrat)

Vance Phillips (Republican) – Incumbent

Sheriff:

Eric Swanson (Democrat) – Incumbent

Jeffrey Christopher (Republican)

Advertisements

2 thoughts on “Delaware Elections: A who’s who in the 2010 race

  1. Thank you for providing all of the candidates’ info on your website. It was very helpful in getting to know the candidates and their stand on various issues.

    Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s